انواع فرمت های عکس
06
دسامبر

آشنایی با انواع فرمت های عکس / تفاوت فرمت های عکس

از انواع فرمت عکس چه می دانید؟ چه تفاوت هایی میان فرمت های عکس وجود دارد؟ فرق تصاویر با فرمت برداری با فرمت عکس رستری چیست؟ هر کدام از فرمت های عکس چه ویژگی هایی دارند؟ برای پاسخ به این سوالها این مقاله را به دقت بخوانید.

شناخت  تفاوت های فرمت های عکس

عکس های دیجیتال در فرمت های مختلفی وجود دارند و همچنین با پسوند های متفاوتی ذخیره می شوند. عکس های دیجیتال در 3 نوع فشرده، غیر فشرده و برداری هستند. در واقع عکس های فشرده و غیر فشرده، بعنوان تصاویر رستری نامیده می شوند.

( تصاویر ساخته شده توسط شبکه های توری شکل بوسله پیکسل های با انواع رنگ در فرمت های نظیر JPG, PNG, GIF, TIFF ذخیره سازی می شوند.در تصاویر رستری نوع ذخیره سازی،پیکسل ها نقش آفرین شما در رنگ بندی آن تصویر هستند. در نتیجه شما با افت کیفیت در زمان زوم کردن بر روی تصویر مواجه خواهید بود. فرمت های وکتوری ( برداری)  داستانی متفاوت دارند! وکتور ها در فرمت های نظیر SVG,SWF,EPS,PDF بدین گونه طراحی شده اند که تصاویر را به عنوان پیکسل ذخیره سازی نکنند.شما می توانید تصویر را به حالت بسیار کوچک و یا بسیار بزرگ بدون افت کیفیت داشته باشید.نکته قابل تامل این است که این نوع فرمت تصاویر هنوز به اندازه Raster Image ها عمومیت ندارند منبع: https://faratips.com).

انواع فرمت های عکس

 

تصاویر رستری بصورت شطرنجی هستند (باید توجه داشت ‌در‌ نهایت تمام تصاویر هنگام نمایش به شبکه‌ای از نقاط رنگی (پیکسل‌ها) تبدیل می‌شوند که داده‌های هر پیکسل در تعدادی بیت ذخیره می‌شود که نشانگر رنگ و عمق رنگی آن است.اما این‌که آیا در فایل نیز این اطلاعات به‌صورت همین شبکه‌ای یا به‌صورت برداری ذخیره شود، تفاوت میان دو خانواده از فرمت‌ها، یعنی تصاویر شطرنجی و تصاویر برداری را معین می‌کند. در تصاویر برداری، اطلاعات تصویر به‌صورت یک توصیف هندسی ذخیره می‌شود: مثلا این تصویر شامل یک دایره و یک مربع ‌داخل هم است. این نوع ذخیره‌سازی سبب می‌شود تصاویر برداری قابل نمایش دقیق و با کیفیت روی هر صفحه‌ و با هر اندازه‌ای باشد.

انواع فرمت های عکس

فرمت عکس برداری :

مشهورترین فرمت ذخیره‌سازی برداری تصاویر SVG یا Scalable Vector Graphics است که توسط کنسرسیوم World Wide Web مسئول اصلی استانداردهای وب ارائه شده و توسعه می‌یابد. همان‌طور که در بالا هم اشاره شد، در این فرمت اطلاعات تصویر به‌صورت توصیف هندسی ذخیره می‌شود که با توجه به ساختار آن می‌توان آن‌ را مانند یک فایل متنی فشرده کرد. برای این‌که متوجه شوید استفاده از یک فرمت برداری تا چه حد می‌تواند در کاهش اندازه‌ فایل تاثیر داشته باشد، کافی است به لوگوی جدید مشهورترین سایت اینترنت یعنی گوگل نگاهی بیندازید؛ اندازه‌ فایل لوگوی جدید گوگل (که همین امسال تغییر کرد) 305 بایت است؛ یعنی در حد چند خط در یک فایل SVG! این را مقایسه کنید با لوگوی PNG قبلی که حدود 14هزار بایت یعنی 14 کیلوبایت بود منبع : https://www.beytoote.com).

 

انواع فرمت های عکس

فرمت عکس رستری:

همه دوربین‌های دیجیتال تصاویر را به JPEG ذخیره می‌کنند چون JPEG مشهورترین و پرطرفدارترین فرمت ذخیره‌سازی عکس است، این فرمت یک فرمت فشرده‌سازی اتلافی محسوب می شود که از تصاویر رنگی 24 بیت (هشت بیت برای هر کدام از سه رنگ قرمز، آبی و سبز) پشتیبانی می‌کند. با توجه به اتلافی بودن این فرمت، اندازه‌ فایل‌های JPEG تا حد بسیار زیادی پایین است.

JPEG2000 روش‌های فشرده‌سازی‌ که در این فرمت به کار رفته، با استاندارد JPEG متفاوت است. این روش‌ها تصاویر را با کیفیت و فشرده‌سازی بیشتری ذخیره می‌کنند، اما به چه قیمتی؟ تصاویر JPEG 2000 نیاز به قدرت محاسباتی بیشتری برای پردازش دارند. از ویژگی های این فرمت نسبت به فرمت قبلی می توان اشاره کرد به مقاومت بیشتر در مقابل خطا، پشتیبانی از تصاویر HDR . امروزه از این فرمت عکس در تدوین و توزیع حرفه‌ای فیلم‌ها و تصاویر استفاده می شود.

BMP فرمتی است که مایکروسافت برای ذخیره فایل های گرافیکی طراحی شده در ویندوز از آن استفاده کرده است. مزیت این فرمت، سادگی و قابلیت نمایش آن در همه‌جاست. در این فرمت اطلاعات هر پیکسل به همان صورت که هست ذخیره می‌شود چون فایل‌های BMP کاملا غیرفشرده و با اندازه‌ بزرگ است.

فرمت TIFF (Tagged Image File Format (‌ یک فرمت انعطاف‌پذیر است که معمولا تصاویر را به‌صورت 24 یا 48 بیت بابت هر پیکسل (هشت یا 16 بیت برای هر رنگ) ذخیره می‌کند. TIFF  از اصلی‌ترین فرمت‌ها در صنعت چاپ به شمار می‌آید. دلیل آن هم پشتیبانی آن از فضاهای رنگی مخصوص دستگاه‌های مختلف است.

  1. انواع فرمت های عکس
  2. شرکت‌های زیادی برچسب‌های خاص برای تصاویر خودشان معرفی کرده‌اند که البته نتیجه‌ این شده است که هیچ دستگاه خواننده‌ای نمی‌تواند همه‌ انواع فایل‌های TIFF را بخواند! فشرده‌سازی فرمت TIFF می‌تواند هم به‌صورت اتلافی و هم غیراتلافی باشد و فشرده‌سازی غیراتلافی بسیار خوبی بخصوص در مورد تصاویر سیاه‌وسفید ارائه می‌کند.  برخی دوربین‌های دیجیتال می‌توانند تصاویر را با این فرمت به کمک الگوریتم فشرده‌سازی LZW به‌صورت غیراتلافی ذخیره کنند که کیفیت بیشتری نسبت به تصاویر JPEG خواهد داشت. 
  3. فرمت GIF به دلیل پشتیبانی‌ از تصاویر متحرک به یک پدیده در اینترنت امروز تبدیل شده است.اکثر کاربران هنگامی که نام این فرمت را می‌شوند، یاد تصاویر متحرک در اینترنت می‌افتند، اما این فرمت قابلیت‌هایی فراتر از تصاویر متحرک دارد و نباید آن را فقط در آن قالب شناخت. فرمت Graphics Interchange GIFفرمتی با سابقه‌ای 30 ساله است که امکان پشتیبانی تصاویر از 8 تا 256 بیت را دارد. این فرمت برای تصاویری گرافیکی که حداقل رنگ‌ها را داشته باشد بسیار مناسب است؛ مانند اشکال، لوگوها و تصاویر کارتونی.
  4. (Portable Network Graphics) فرمت PNG تصاویری اند با پس‌زمینه‌ شفاف.  این فرمت طوری طراحی شده که قابلیت نمایش خوبی در مرورگرها داشته باشد که به همین دلیل کاربرد آنلاین فراوانی دارد.( خاص تصاویر 24 بیتی true-color (شانزده میلیون رنگ) یا 48 بیت true-color . (با یا بدون کانال آلفا برای میزان شفافیت)‌ PNG یک فرمت با فشرده‌سازی غیراتلافی است که در موقعیت‌های مختلفی می‌تواند جایگزین بسیار خوبی چه برای JPEG و چه ‌برای فرمتی مثل TIFF باشد. این فرمت طوری طراحی شده که قابلیت نمایش خوبی در مرورگرها داشته باشد که به همین دلیل کاربرد آنلاین فراوانی دارد.