آشنایی با تکنیک مانکن نامرئی
01
فوریه

آشنایی با تکنیک مانکن نامرئی

اگر قصد دارید یک فروشگاه اینترنتی برای فروش پوشاک راه اندازی کنید قبل از هر چیز باید عکس‌های بسیار خوب و حرفه‌ای از محصولات خود تهیه کنید. پس از آن، عکس‌ها را در سایت یا شبکه‎‌های اجتماعی بارگذاری کنید زیرا عکسی که از محصول منتشر می‌کنید می‌تواند بسیار در جذب مشتری موثر باشد. از این رو در این مقاله قصد داریم تا با تکنیک مانکن نامرئی که بسیار راحت و در عین حال جذاب است آشنا شویم.

تکنیک مانکن نامرئی چیست؟

تکنیک مانکن نامرئی چیست؟

اگر بخواهیم توسط عکس نمونه‌ای از تکنیک مانکن نامرئی را نشان دهیم می‌توانیم به تصویر بالا اشاره کنیم.

در واقع این عکس ابتدا با مانکن گرفته شده اما پس از آن، تصویر مانکن کلا حذف شده است و ما فقط عکس لباس را می‌بینیم.

تجهیزات عکاسی برای این تکنیک

در ابتدا اگر بخواهیم تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای عکاسی با تکنیک مانکن نامرئی را نام ببریم می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • دوربین‌های بدون آئینه
 • کیت نور خیمه عکاسی با سایز مناسب
 • یک بک گراند سفید و تمیز
 • سه پایه عکاسی
 • خرید مانکن (ترجیحا این مانکن به رنگ سفید مات باشد.)

شاید شما این تجهیزات عکاسی را نداشته باشید و یا نگران هزینه‌های تهیه آن‌ها شوید اما خبر خوب این که اگر آماتور هستید و فعلا امکان هزینه کردن را ندارید این تکنیک را می‌توانید با گوشی موبایل هم انجام دهید!

عکاسی با تکنیک مانکن نامرئی چگونه است؟

 1. در تکنیک مانکن نامرئی ابتدا از لباس طوری عکس بگیرید که یقه آن کاملا مشخص باشد سپس آن را بر تن یک مانکن کنید.
 2. حال دوربین را در زاویه‌ای مناسب تنظیم کنید. اگر می‌خواهید از یک بلوز عکاسی کنید حتما دوربین را جلوی سینه‌ی مانکن قرار دهید و اگر می‌خواهید عکاسی از شلوار انجام دهید باید دوربین را روبروی مفصل ران قرار دهید.

عکاسی در مرحله اول را برای این کار انجام می‌دهیم که وقتی از عکس دوم سر مانکن را حذف می‌کنیم بتوانیم عکس یقه را روی آن بیندازیم تا جزئیات لباس بهتر مشخص باشد.

تنظیمات دوربین در تکنیک مانکن نامرئی

 • ایزو

ایزو در عکاسی

برای اینکه نویز کمتری ایجاد شود و جزئیات بهتر نشان داده شوند باید ایزو را روی کمترین مقدار قرار دهید. بهتر است که این عدد را بین 400 تا 800 بگذارید اما اگر از نور خورشید استفاده می‌کنید آن را بین 600 تا 800 بگذارید.

 • دیافراگم

برای این که تمام سوژه در فوکوس باشد میزانf-number  را بیشتر از 11 بگذارید.

 • سرعت شاتر

بهتر است سرعت شاتر را روی 1.25 بگذارید.

نکات عکاسی

 • حتما لباس را اتو کنید.
 • می‌توانید مانکن را در مقابل پنجره قرار دهید اما اگر قصد دارید یک عکاسی حرفه‌ای‌تر بکنید باید از تجهیزات نورپردازی استفاده کنید.
 • نکته‌ای که وجود دارد این است که نباید مانکن را خیلی نزدیک به بک گراند قرار داد و همچنین نور باید دقیقا در بالای مانکن قرارداده شود و سافت باکس با زاویه 40 تا 50 درجه باشد.

نورپردازی در تکنیک مانکن نامرئی

ادیت عکس‌ها

پس از باز کردن عکس یک بک گراند سفید بسازید. حال روی تصویر زوم کنید و مانکن را از عکس حذف کنید. پس از آن به بخش منوی فتوشاپ رفته و ابزار Refine Edge را انتخاب کنید و محصول را ماسک کنید. در مرحله آخر عکس‌ها را با یکدیگر تلفیق کنید. عکس شما آماده است.

استودیو هشت و چار

یکی از خدماتی که ما در استودیو هشت و چار به مشتریان خود ارائه می‌دهیم عکاسی تبلیغاتی است. ما در این شرکت بسته به نیاز شما کارهای عکاسی محصول و همچنین تبلیغات را انجام می‌دهیم. پس اگر شما هم نیاز به این خدمات استودیو هشت و چار دارید می‌توانید همین الان با مشاوران ما در تماس باشید.