آنالیز رقبا در سئو سایت
29
آگوست

اهمیت آنالیز رقبا در سئو سایت

برای اینکه در صدر جستجوی گوگل قرار بگیریم باید به چه مواردی دقت نماییم؟ یکی از نکات بسیار مهم سئو سایت شما می باشد که باید به بهترین نحو صورت گیرد تا از رقبای خود پیشی بگیرید. اما خوب به چه صورت باید از رقبا پیشی بگیریم؟ ابتدا باید مواردی را برای آنالیز رقبا در سئو سایت بدانیم تا به بررسی آنها پرداخته  نقاط ضعف و قوت هم خود و هم حریف مان را بدانیم. در ادامه با ما همراه باشید.

سئو سایت چیست؟

SEO در اصل مخفف عبارت Search Engine Optimization می باشد و یکی از روش های متداول و عالی در حوزه ی دیجیتال مارکتینگ است. هدف سئو در اصل در راستای بهینه سازی وب سایت ها برای موتور های جستجو مانند گوگل و همچنین افزایش کمیت و کیفیت بازدیدکنندگان سایت و معرفی محصولات و خدمات شما به کاربران می باشد. با توجه به شرایط امروزی که افراد کمتر به خرید حضوری میل پیدا کرده اند بسیار ضروری است که کسب و کار های مختلف دست به طراحی سایت بزنند البته که اینکار باید به دست شرکت های طراحی سایت ماهر صورت گیرد تا همانطور که گفته شده سایت ما دارای سئو عالی باشد تا بتواند رتبه ای خوب از موتور های جستجوگر را دریافت کند. سئو سایت ما به طور کلی شامل داشتن عنوان مفهومی و جذاب، کلمه کلیدی مناسب و تکرار درست آن در طول متن، توضیحات متا، بک لینک و… می باشد.

تحلیل سایت رقبا

دلیل مهم بودن سئو سایت برای مشاغل مختلف چیست؟

خوب امروزه جدای از کامپیوتر های شخصی مانند لپ تاپ و… افراد با استفاده از تبلت و یا تلفن های همراه به سایت ها دسترسی پیدا می کنند. میلیون ها کاربر ایرانی از گوگل برای پیدا کردن پاسخ سوالات خود، محصولات و یا خدمات مورد نظر و… استفاده می کنند. رقابت بسیار آشکاری که در زمینه فروش محصولات و خدمات در فضای مجازی به وجود آمده این امر را آشکار می کند که چرا سئو سایت مهم است. پس اگر صاحب یک شرکت، کارخانه، فروشگاه و یا هر کسب و کار آنلاین و یا سنتی هستید در ابتدا یک وب سایت برای خود داشته باشید و سپس به سئو آن اهمیت دهید تا امتیاز بالایی را کسب کنید. از مزایا سئو در دیجیتال مارکتینگ می توان به نرخ تبدیل بالا، نرخ بازگشت پذیری سرمایه بالا، هزینه کمتر در زمان طولانی تر اشاره کرد. حالا اینجاست که با این توصیفات، اهمیت آنالیز رقبا در سئو سایت مشخص می شود.

تحلیل رقبا در سئو

آنالیز رقبا در سئو سایت چیست؟

تجزیه و تحلیل رقبای سئو شامل بررسی عنوان ها، بک لینک ها، توضیحات متا، کلمات کلیدی، محتوای تولید شده و موارد دیگر است. پس با این بررسی ها شما تجربیاتی را بدون اینکه خودتان آزمایش کنید بدست می آورید و می دانید که با قطعیت نتیجه مثبتی خواهید گرفت. با یک مثال ساده می توانید متوجه توضیحاتی که داده شد شوید فکر کنید شما یک فروشگاه مواد غذایی دارید و در نزدیکی تان فروشگاه دیگر است اما فروش او خیلی بالاتر از شماست خوب شما برای سر در آوردن از این قضیه مانند یک مشتری عادی وارد این فروشگاه می شوید می بینید برخورد کارکنان، تخفیف های گذاشته شده، نورپردازی عالی و یا عوامل دیگری باعث این فروش بیشتر شده. این نکته میشه استفاده از تجارب دیگران.

چگونه یک سایت را تحلیل کنیم

مراحل تجزیه و تجلیل رقبا

شناسایی رقبا

حتما با کمی پرس و جو و سرچ کردن در گوگل می توانید بفهمید که بزرگترین رقبای شما چه کسی یا کسانی هستند. اما خب قطعا این افراد تنها رقبای اصلی شما نیستند چرا که در یک کسب و کار که انحصاری نیست رقبا بسیار متنوع و زیاد هستند. رقبا اصلی آنهایی به حساب می آیند که با سرچ کلمه مورد نظر شما در صفحه اول گوگل قابل مشاهده هستند.

ارزیابی کلمه کلیدی

مهم ترین بخش در سئو سایت کلمه کلیدی است. این کلمه باید منحصر به فرد انتخاب گردد البته که سخت نباشد و به راحتی مخاطب با تایپ آن شما را پیدا کند. البته که در نظر داشته باشید برای بعضی از کلمات کلیدی بسته به قدرت رقیب و همچنین منابع شما پیروی غیر ممکن است. بررسی این نکته از هدر رفتن منایع شما جلوگیری می کند.

نمونه گزارش تحلیل رقبا

کلمات کلیدی جدید

به طور کلی تکرار در گوگل مجاز نیست حال جدای از اینکه کاربر از تکرار متنفر است. شما خود فک کنید چند سایت را باز کنید در صورتیکه محتوا و کلماتی شبیه بهم دارند خوب قطعا خسته می شوید بدون اینکه نتیجه ای دلخواه بگیرید. در هر کسب و کاری کلمات کلیدی وجود دارد که خیلی کم مورد توجه افراد قرار می گیرد پس به دنبال آنها باشید و تولید محتوا خود را بر اساس آن انجام دهید تا در رقابت پیروز شوید.

اهمیت به بک لینک ها در آنالیز رقبا در سئو سایت

در بهبود سئو سایت بک لینک ها بسیار مهم هستند اما اینکه بک لینک ها اشتباه و یا بی کیفیت باشد اثری منفی بر رنک شما در گوگل می گذارد. با استفاده از ابزار های سئو مانند الکسا می توانید بک لینک های رقیب را پیدا کنید و از این اطلاعات استفاده کنید.

سئو چیست

سئو سایت

برای تکمیل فرآیند پیشرفت و گسترش کسب و کار خود طراحی سایت و سئو آن را فراموش نکنید. در حوزه دیجیتال مارکتینگ باید بسیار قوی عمل کنید وگرنه در رقابت شکست خواهید خورد. استودیو هشت و چار می تواند این اطمینان را به شما بدهد که با استفاده از تولید محتوا جدید و مفهومی، طراحی سایت با پشتیبانی و انجام عملیات سئو سایت شما را در صدر رنک موتور های جستجو گر قرار دهد.