تاثیر عکس در سئو
26
ژانویه

تاثیر عکس در سئو

سئو یا SEO، مخفف Search Engine Optimization است و به معنای بهینه‌سازی موتورهای جستجو می‌باشد. موارد بسیار زیادی در سئوی سایت دخیل می‌باشند. یکی از این موارد که در سئو تاثیر دارد عکس است که اگر نکات آن را بدانیم و کاملا رعایت کنیم می‌توانیم تاثیر بسیار مثبت آن را مشاهده کنیم. از این رو قصد داریم در این مقاله به تاثیر عکس در سئو بپردازیم.

محتوا پادشاه است

احتمالا همه ما این جمله معروف از بیل گیتس را شنیده‌ایم که می‌گوید “محتوا پادشاه است.” بعد از این که محتوانویس‌ها با این جمله آشنا شدند تلاش خود را برای خلق محتوایی ارزشمندتر و عالی‌تر بیشتر از قبل کردند که این امر بسیار صحیح بود اما قسمت اشتباه کار این جا بود که آن‌ها همه انرژی خود را فقط برای این بخش صرف کردند. عده‌ای از آن‌ها در سئوی محتوا از یک بخش که برای گوگل بسیار مهم بود غافل شدند. در واقع آن‌ها استفاده از عکس و تاثیر عکس در سئو را دست کم گرفته بودند.

تاثیر عکس در سئو بیشتر است یا تولید محتوای جذاب؟

هیچ‌گاه نمی‌توان ارزش تولید یک محتوای خوب برای جذب کاربرها به سایت را منکر شد اما نکته‌ای که وجود دارد این است که ایجاد جذابیت بصری هم می‌تواند در نگه داشتن کاربر در سایت بسیار مهم باشد.

وقتی کاربر وارد صفحه مقاله می‌شود، ابتدا یک نگاه کلی به مقاله می‌اندازد. در این نگاه کلی چیزی که بیشتر از همه به چشم او می‌آید تیترها و عکس‌هایی است که در آن نوشته استفاده شده است. اگر این 2 بخش بتواند نظر کاربر را جلب کند حال به ابتدای مقاله می‌رود و شروع به خواندن آن می‌کند.

تاثیر عکس در محتوا

پس خلق محتوایی که مورد نیاز کاربر است در کنار استفاده از تصاویر مناسب، آن مقاله را می‌تواند بسیار کاربرپسند کند.

نکته دیگری که وجود دارد تا ما به اهمیت این قضیه پی ببریم این است که گوگل یک بخش جداگانه برای عکس در قسمت سرچ قرار داده است که این یعنی خود عکس‌ها هم می‌توانند برای سایت ما ورودی بگیرند. پس نباید از تاثیر عکس در سئو غافل شویم.

آیا مجاز به استفاده از هر تصویری هستیم؟

درست است که نقش تصاویر در سئو نقشی مهم است اما افزودن هر عکسی به محتوا نیز کار ارزشمندی نمی‎باشد. این که یک عکس را از گوگل دانلود کنیم و در سایت بارگذاری کنیم کار درست و مفیدی نمی‌باشد و تاثیر مثبتی ندارد.

نکات و ویژگی‌های عکس در سئو

  • کیفیت عکس

عکسی که کیفیت نداشته باشد یعنی مثلا تار و غیر واضح باشد توجه هیچ کاربری را به خود جلب نمی‌کند. پس گذاشتن این نوع از عکس‌ها به جز این که سرعت سایت را کند مسکند و گاهی حتی کاربر را فراری دهد هیچ نتیجه‌ی دیگری ندارد.

  • حجم عکس

استفاده از عکس‌هایی با حجم‌های زیاد تاثیر منفی بر سرعت لود شدن صفحه می‌گذارد. از آن جا که گوگل هم یکی از فاکتورهایی که مد نظر دارد سرعت سایت است پس در این جا است که به ما امتیاز منفی می‌دهد.

سایت کاهش حجم عکس

البته نباید نگران این قضیه بود زیرا می‌توان خیلی راحت با استفاده از سایت‌هایی مثل tinypng و…. و یا نصب افزونه‌هایی مثل WP Smush Pro ،EWWW Image Optimizer و… و همچنین استفاده از فتوشاپ حجم عکس‌ها را بدون افت کیفیت کاهش داد.

  • اندازه عکس

اندازه استاندارد تصاویر قالب را پیدا کنید و همیشه طبق همان اندازه عکس‌ها را بارگذاری کنید و مطمئن شوید عکسی که آپلود می‌کنید در همان سایز نمایش داده می‌شود.

زیاد از عکس‌هایی با ابعاد بسیار بزرگ استفاده نکنید زیرا این کار نیز باعث کند شدن سرعت لود می‌شود. البته عکس‌های بسیار کوچک نیز کاربر را جذب نمی‌کنند. از این رو می‌بایست سایز عکس مناسب باشد.

سعی کنید از پسوند GIF استفاده نکنید زیرا کیفیت خوبی ندارند.

  • نام عکس

همیشه برای عکس‌ها یک اسم مرتبط با عکس و موضوع استفاده کنید. ترجیحا این اسم انگلیسی باشد و در بین کلمات آن از خط فاصله ( – ) استفاده کنید مثلا اگر مقاله شما درباره سئوی 2020 است، یک تصویر مرتبط با این بحث را دانلود کنید و اسم آن را SEO-2020 بگذارید.

  • متن جایگزین

اگر می‌خواهید از تاثیر عکس در سئو بهره ببرید متن جایگزین را فراموش نکنید.

گاهی ممکن است به دلیلی مثل پایین بودن سرعت نت، عکسی که در مقاله آپلود کردید برای کاربر لود نشود. گوگل به گونه‌ای است که حتی در این شرایط نیز به فکر کاربر است! اگر ما از متن جایگزین برای تصاویر استفاده کرده باشیم در این هنگام به کاربر آن متن جایگزین را نشان می‌دهد. البته کاربرد متن جایگزین فقط به این مورد محدود نمی‌شود. نوشتن متن جایگزین کمک می‌کند تا ربات‌های گوگل بهتر ما را بشناسند و همچنین اگر فرد نابینایی وارد صفحه شد سیستم‌های صوتی مخصوص آن افراد متن جایگزین عکس را بخوانند تا آن‌ها نیز از موضوع عکس مطلع شوند.

سئو با استودیو هشت و چار

در این مقاله با تاثیر عکس در سئو آشنا شدیم اما سئوی عکس فقط یک بخش بسیار کوچک از سئو است و مبحث سئوی سایت بسیار عظیم‌تر است. اگر بخواهیم سایت خود را در صفحه اول گوگل بیاوریم باید به سئوی تمام بخش‌ها توجه ویژه داشته باشیم و به صورت حرفه‌ای به آن‌ها بپردازیم و اگر به همه مباحث مسلط نباشیم آن نتیجه دلخواه را که رسیدن به رتبه‌های اول در نتایج سرچ است به دست نمی‌آوریم.

رنک اول گوگل با استودیو هشت و چار

از این رو اگر تسلط کافی به سئو ندارید و یا با این مبحث آشنا نیستید تیم سئوی سایت استودیو هشت و چار واسط شما و گوگل می‌شود و برای ارائه این گونه خدمات در خدمت شما می‌باشد.

با ما در ارتباط باشید.