27
دسامبر

مزایای طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟ یکی از روش های طراحی سایت که امروزه محبوبیت یافته، روش طراحی ریسپانسیو است. در این مقاله به شناخت مزایای این روش طراحی پرداخته شده است. اگر در زمینه طراحی سایت فعالیت دارید و یا قصد سفارش طراحی سایت برای کسب و کارتان دارید، پیشنهاد می کنیم خواندن این مقاله را از دست ندهید.

 

 درباره ی طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو برای طراح سایت،کاربر سایت و صاحب سایت مفید است زیرا با استفاده از طراحی ریسپانسیو، وب‌سایت شما با دستگاه مورد استفاده کاربرمطابقت پیدا می‌کند. (طراحی وب از زمان رواج روزافزون استفاده از دستگاه‌های همراه همواره برای پاسخگویی به نیازهای خاص کاربران این ابزارها و تناسب طراحی با محیط، اندازه و رزولوشن آن‌ها تحت فشار بوده است. در ابتدا به نظر می‌رسید که بهترین راهکار استفاده از stylesheet های متفاوت برای اندازه‌های مختلف باشد؛ اما امروزه یک stylesheet می‌تواند پاسخگوی صفحات نمایشی باشد که اندازه‌های متفاوتی دارند. در نتیجه از این طریق حجم کدهای وب‌سایت نیز کاهش پیدا خواهد کرد. این نوع از طراحی همچنان از روش‌های استاندارد برای تشخیص دستگاه مورد استفاده کاربر بهره می‌برد، اما نیاز به طراحی یک stylesheet برای هر دستگاه را برطرف کرده است. این طراحی همان چیزی است که به آن طراحی «ریسپانسیو» (Responsive) یا طراحی واکنشگرا می‌گوییم منبع: https://modireweb.com). طراحی ریسپانسیو روشی است که بر مبنای آن سایت طراحی می شود که بهترین تجربه را برای کاربران دستگاه های مختلف ایجاد می کند چون در آن ترکیبی از تصاویر، گریدها،CSS و طرح های منعطف استفاده می شود. روش طراحی ریسپانسیو قابلیت تطبیق و تغییر محیط فعالیت از لپ تاپ به گوشی های هوشمند و وبسایت را دارد. این روش طراحی سایت به دلیل این قابلیت اساسی که دارد به نام طراحی سایت واکنشگرا مشهور است.

طراحی ریسپانسیو

 

 

مزایای طراحی سایت ریسپانسیو

مزایای زیادی از طراحی سایت (واکنشگرا) ریسپانسیو وجود دارد که سبب محبوبیتش شده. در این مقاله به بخشی از مهمترین هایش پرداخته شده است.

-صرفه‌جویی در وقت و مهارتی است که مورد نیاز است برای دستگاه‌های مختلف.با وجود طراحی ریسپانسیو دیگر نیازی نیست با ورود هر دستگاه جدید به بازار، قالب جداگانه‌ای برای آن طراحی شود. بنابراین در زمان و هزینه صرفه‌جویی چشمگیری رخ می دهد.

-به کارگیری طراحی سایت ریسپانسیو موجب رقابت و پیشی گرفتن از رقبا می شود چون سایت واکنش‌گرا، مخاطبین بیشتری را از همه انواع دستگاه‌های هوشمند با هر اندازه صفحه نمایشی به خود جذب می‌کند که همین امر موجب افزایش احتمال موفقیت شما در جذب مشتری می شود.درحالی‌که برخی از مدیران، با عدم لحاظ ریسپانسیو سایت، بسیاری از مخاطبان خود را از دست می‌دهند.

-طراحی سایت ریسپانسیو قیمت مناسب تری از لحاظ راه اندازی و نگهداری برای سازگاری در موبایل دارد زیرا معمولا اضافه کردن کدهای HTML و CSS در وب سایت انجام می شود حال آنکه در دو روش دیگر عملا شما یک قالب و یا سایت دیگر برای پیاده سازی و نگهداری دارید که هزینه وب سایت دو برابر می کند.

-سادگی و عدم پیچیدگی فرایند بروز رسانی محتوای سایت،یعنی فقط یک نسخه از سایت وجود دارد که باید به‌روزرسانی شود و هر محتوا در یک مکان قرار می‌گیرد چون از این طریق همه کدهای CSS در یک جا هستند و برای ایجاد هر تغییر کوچکی نیاز به ویرایش چندین فایل مختلف نیست. 

طراحی ریسپانسیو

 

-یکپارچگی ارائه مطالب، نمایش همه اجزای سایت در قالبی کوچکتر به کاربران وب‌سایت نمایش داده می شود و سایت دقیقا با سایز و قالب دستگاه بازدیدکننده هماهنگ خواهد بود.(مهم‌ترین دلیل برای طراحی سایت ریسپانسیو، نمایش درست سایت به تمامی کاربران است؛ باتوجه به تنوع وسایل ارتباطی (موبایل، تبلت، لپ‌تاپ و…) و اندازه‌های متفاوت صفحات نمایش این ابزار، با طراحی ریسپانسیو می‌توانید سایت را بدون تغییر کیفیت و به‌درستی به مخاطبان ارائه دهید.

-اگر سایت شما بر روی موبایل، تبلت و هر دستگاه دیگری قابل مشاهده باشد، ترافیک بیشتر و در نتیجه فرش بیشتری خواهید داشت و در غیر این صورت کاربران زیادی را از دست خواهید داد. بنابراین در هنگام طراحی سایت، حتما به ویژگی ریسپانسیو بودن آن توجه کنید.

-منجر به بهبود سئوی سایت می شود، موتور جست‌وجوی گوگل به وب‌سایت‌هایی که برای کاربران خود ارزش قائل شده و برای راحتی آن‌ها طراحی مناسبی دارند، بیشتر توجه می‌کنند. بنابراین شانس شما برای قرار گرفتن در نتایج اولیه جست‌وجو بیشتر می‌شود. اگر شما نتوانید سایت را ریسپانسیو کنید، شانسی برای جذب مخاطب ندارید و به‌زودی از صحنه رقابت حذف می‌شوید. منبع:https://www.irandnn.ir ).  

طراحی ریسپانسیو

 

-امکان تبلیغ در مکان های ویژه موبایل و تبلت،انواع نرم افزار ها و شبکه های اجتماعی مانند تلگرام، وایبر، واتساپ، لاین، اینستاگرام و .. وجود دارند که روی موبایل ها نصب شده اند لذا توسط کاربران موبایلی مورد استفاده قرار می گیرند و در صورتی که وب سایت شما به صورت ریسپانسیو طراحی شده باشد می توانید در این مکان ها هم تبلیغات انجام دهید و با کلیک بر روی تبلیغات شما کاربران در همان موبایل وارد وب سایت شما می گردند که نمایش مناسبی در موبایل داردو در واقع با یک تیر دو نشان زده اید و هزینه تبلیغات شما کمتر می شود.

نکته پایانی: شرکت استودیو هشت و چار با تجربه و تخصصی که در زمینه طراحی سایت دارد، می تواند ارائه دهنده خدماتی ویژه در این زمینه باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش با ما در تماس باشید.