فیلم نامه کوتاه
27
نوامبر

نکاتی برای نوشتن فیلم نامه کوتاه

 

از فیلم نامه کوتاه چه می دانید؟ چه نکاتی برای نوشتن یک فیلم نامه کوتاه وجود دارد؟ اگر می خواهید فیلم نامه ای کوتاه بنویسید و یا برای یک تیزر تبلیغاتی موفق، فیلم نامه ای بنویسید لازم است که قبل از هر اقدامی این مقاله را به دقت بخوانید؟

 

فیلم نامه چیست؟

فیلم نامه یک قالب ادبی است که در انواع مختلف کوتاه و بلند و مینیمال است . فیلم کوتاه امروزه جایگاه بهتری نسبت به گذشته در میان انواع مخاطبان کسب کرده است. امروزه فیلم کوتاه یکی از مراحل وابزار های مهم کاربردی برای ساخت تیزر های تبلیغاتی شده است.( فیلمنامه به انگلیسی: Screenplay یا  Script  یا سناریو که به فرانسویScénario داستانی است همراه با توضیح صحنه‌ها برای ساخت فیلم نوشته می‌شود. به نویسنده فیلمنامه، فیلمنامه‌نویس می‌گویند.

عناصر فیلمنامه از داستان و شخصیت‌ها، صحنه‌ها، سکانس‌ها، پرده‌ها، موسیقی، مکان‌ها و … تشکیل شده‌اند. اگر بخواهیم فیلمنامه را به سه قسمت تقسیم کنیم و از آنها با عنوان ، شروع، میانه و پایان نام ببریم اینگونه می توان توضیحش داد.

 

فیلم نامه کوتاه

شروع: ایجاد مخمصه. شخصیت اصلي شما چه می‌خواهد؟ چه چیز لازم دارد؟ باید چه بکند که به آنچه می‌خواهد برسد؟

میانه: تعارض، عمل و عکس‌العمل. شخصيت اصلي برای به دست آوردن آنچه که می‌خواهد تقلا مي‌کند و معمولاً در انتهای قسمت میانه شکست می‌خورد. اما در اثنای این شکست شروع به درک نيازهاي حقيقي‌اش مي‌کند.

پایان: تقلای نهایی، رفع مشکل و پيامد. پایان احساسی که در آن شخصیت اصلي پي مي‌برد واقعاً به چه چیزی نيازداشته است، چه به آنچه که می‌خواسته برسد يا نرسد منبع : https://www.parsine.com).

  چند نکته برای نوشتن فیلم نامه کوتاه

 

  • علاوه بر یادگیری اصول اولیه داستان نویسی و فیلم نامه نویسی باید فیلم کوتاه ببینید و داستان های کوتاه کلاسیک و مدرن را بخوانید تا ذهن شما برای ایده پردازی و شروع نوشتن، راه بیفتد. دیدن انواع فیلم کوتاه و خواندن نمایش نامه ها و فیلم نامه های کوتاه تمرین مهم و کاربردی ضروری در درجه اول است.
  • در نوشتن فیلم نامه کوتاه از لوکیشن و امکانات رویایی دست بر دارید چون هزینه ساخت فیلم کوتاه  را بالا می برد و در بسیاری موارد سایر عوامل تولید فیلم با شما مخالف خواهند کرد که البته حق هم دارند چون نوشته شما فیلم کوتاه است نه سریال و فیلم سینمایی. پس به لوکیشن و امکان و امکانات واقعی و در دسترس فکر کنید و آن ها را روی کاغذ بیاورید برای نوشتن اثر مورد نظر. مثلا هستند فیلم نامه های کوتاه جذابی که کل ماجرا در آسانسور یا یک کافه رخ داده است.
  • نوشته شما بیشتر جنبه دیداری داشته باشد تا اینکه نوشتاری باشد. دیالوگ ها را با عواملی همچون فلش بک و جریان سیال ذهن نشان دهید. یک فیلم نامه کوتاه خوب باید جنبه های بصر و دیداری واضحی باشد چون روند سیر فیلم کاملا در ارتباط با این موضوع است.

فیلم نامه کوتاه

  • نظر به اینکه فرصت زمان و هزینه فیلم کوتاه محدود است پس تاثیر گذاری داستان باید نهایتا در صفحه دوم فیلم نامه باشد تا هرچه زودتر مخاطب درگیر و جذب شود.پس فرصتی برای مقدمه چینی ، قیل و قال ، گره افکنی زیاد و فراز و نشیب پیچیده نیست. ساده و صریح باید خط سیر داستان پیش برود.
  • (باید پذیرفت که برای اکثر ما غیر ممکن است که در مدت زمان کوتاهی با موضوع و شخصیت ها ارتباط برقرار کنیم و سپس درام سنگینی را بپذیریم. مثلآ اگر علی اشتباهآ به سارا شلیک کرده باشد درک و کنار آمدن با این موضوع دشوار است چرا که ما چند دقیقه بیشتر آنها را نمی شناسیم. شاید گریه و اندوه علی به بهترین نحو اجرا شده باشد اما اگر بینندگان به میزان کافی مقعیت و شخصیتها را نشناخته باشند بیشتر از یک سکوت غیر قابل تحمل چیزی عاید شما نمی شود. البته نویسندگانی وجود دارند که در این مورد استثنا هستند اما برای اکثر ماها و بخصوص مبتدی ها از احساسات سنگین دوری کنید منبع: http://haftmah.blogfa.com).
  • پیرنگ داستان شما به  شدت مفهومی نباشد. مفهومی بودن بیش از حد موجب کاسته شدن از ارزش سرگرمی اثر می شود و در نهایت مخاطب را خسته می کند.

 

فیلم نامه کوتاه

  • خلاق باشید و به دنبال موضوعات کلیشه ای و تکراری نباشید. موفق ها نان خلاقیت خود را می خورند چون خلاقیت در موضوع موجب خلاقیت در زاویه دید و نوع روایت داستانی می شود. خلاقیت در عاملی است که شانس شما برای حضور و یا برنده شدن در جشنواره های معتبر هنری را افزایش می دهد. 

مجموعه استودیو هشت و چار ارائه دهنده خدمات مختلف در زمینه ساخت انواع تیزر های تبلیغاتی با رعایت انواع استاندارد های علمی و هنری است که از صفر تا صد این امور را بر عهده می گیرد از فیلم نامه نویسی تا اجرا و فیلم برداری برای انواع تیزرهای تبلیغاتی.