11
ژانویه

چگونه یک کارگردان موفق شویم؟

 

حتماً شما هم با دیدن تصاویر کارگردان­های افسانه‌­ای سینما به این فکر کرده­‌اید که چه رازی در کارشان نهفته است که موجب ماندگاریشان شده است. این سوالی نیست که بتوان پاسخ ساده­‌ای برای آن یافت. شاید حتا برخی از خود این کارگردان­‌ها در مواجهه با این سوال، پاسخ واضحی برای آن نداشته باشند. احتمالاً این مساله از آن جا ناشی می­‌شود که عوامل متعددی بر موفقیت یک کارگردان موثر هستند و هر تلاشی را در راستای یافتن پاسخی صریح برای این سوال منجر به پاسخی ناکامل و کوته‌­بینانه خواهد شد. شاید بتوان این سوال را چنین مطرح کرد:

آیا می­‌توان به چند راهکار اساسی اشاره کرد که برای بدل شدن به یک کارگردان موفق راهگشا باشد؟

فیلم ببینید.

به سینما بروید و از تجربه فیلم دیدن لذت ببرید. بخندید، گریه کنید و فریاد بزنید. بگذارید عواطفتان بر شما چیره شوند. این کار به تدریج و به شکلی سطحی، دستور زبان فیلمسازی و اجزاء پایه‌­ای آن را به شما نشان خواهد داد. با گذر زمان، تکنیک‌­های ارزیابی شما از فیلم­‌ها دقیق­‌تر خواهد شد و خواهید توانست نقاط قوت و ضعف فیلم‌­هایی را که می­‌بینید، تشخیص دهید. یافتن چیزهایی که در فیلم درست کار نمی­‌کنند اغلب بهترین راه کشف چیزهایی است که درست کار می­‌کنند

.

فیلم­‌ها را تحلیل کنید.

تحلیل کردن کاری بسیار متفاوت از تماشا است. تماشا کردنِ فیلم، کاری‌ ا­ست که از سر تفریح با دوستانتان در حالی که ظرف پاپ کورن در دست دارید، انجام می­‌دهید. اما از طرف دیگر، تحلیل فیلم کاری دشوار است. ممکن است برای این کار ناچار شوید که دو برابر وقت بگذارید و برای دقت در جزئیات مدام فیلم را به عقب برگردانید. این کار باعث می­‌شود به ارزیابی عمیق‌­تری از زبان فیلمسازی دست پیدا کنید. برای این کار لازم است به تِم، ساختار، اندازه نماها و همه چیز توجه کنید.

فیلمنامه بنویسید.

کار کارگردانان قصه­ گویی­ است، از این رو برای کسانی که می­‌خواهند کارگردان شوند ضرورت دارد که به فن فیلمنامه­‌نویسی مسلط باشند. این اصل را به یاد داشته باشید: با یک فیلمنامه­‌ی خوب امکان دارد که فیلم بدی ساخته شود، اما از یک فیلمنامه بد هرگز فیلم خوبی درنمی­‌آید. لزومی ندارد که بر خلاف میلتان یک فیلمنامه‌­نویس شوید، اما کاملاً ضروری است که فنون فیلمنامه‌­نویسی را یاد بگیرید و آن­ها در فیلم­‌هایتان اِعمال کنید.

به مدرسه سینمایی بروید، یا تحصیلات مرتبط با تولید فیلم/ ویدیو داشته باشید.

در زمان حاضر، مدارس سینمایی مزایای زیادی برای کارگردانان تازه­‌کار به همراه دارند. نخستین و مهم­‌ترین آن­ها این است که به شما روشی ساختارمند خواهد داد. این روزها ساخت فیلم به حدی ساده شده است که گاهی مضحک به نظر می­رسد. طوری که برخی فیلمسازان بی­‌تجربه نسبت به کارهایی چون تمرین، استفاده از سه­‌پایه و … بی­میلی نشان می­‌دهند. دومین مزیت در این است که در مدرسه فیلمسازی، این فرصت را خواهید داشت که موقعیت­‌های شغلی متفاوتی را بیازمایید. ضرورت این مساله بعدها زمانی آشکار خواهد شد که بخواهید آن چه در ذهن دارید به فیلمبرداران، تدوین­گران و … انتقال دهید. و مورد آخر، که بسیار هم پراهمیت است، این است که در مدرسه فیلمسازی با افرادی آشنا خواهید شد که در داشتن همان اشتیاق به کار با شما شریکند. و از آن جا که نمی­‌توانید دست تنها فیلم بسازید، همین هم­کلاسی­‌ها برایتان گنجینه­‌ای ارزشمند خواهند بود.

شبکه خود را گسترش دهید.

مهم است که چه کسانی را می­‌شناسید و چه کسانی شما را می­‌شناسند. دوستانتان می­‌توانند درهایی را به روی شما باز کنند که بسیار به آن­ها نیاز دارید. آن­ها می‌­توانند برایتان لوکیشن، بازیگران ستاره، تجهیزات و بودجه فراهم کنند، به­‌خصوص زمانی که هنوز در حال طی کردن پله­‌های کسب تجربه و موفقیت هستید. طبیعی است که شما هم باید به جاهایی سر بزنید که فیلم ساخته می­‌شود. در آمریکا، هالیوود چنین جایی­ است.

مواردی که ذکر شد برخی از مهم­‌ترین عامل­‌های موفقیت به عنوان یک کارگردان هستند. البته واضح است که در عمل موارد دیگری نیز ممکن است تاثیرگذار باشند. اما اگر به همین نکات توجه کنید، به احتمال قوی شروع خوبی خواهید داشت. موفق باشید !

منبع: کلاس هنر